Inou Battle wa Nichijou-kei no Naka – odcinek 3

[HorribleSubs]_Inou_Battle_wa_Nichijou-kei_no_Naka_de_-_03_[720p].mkv_snapshot_09.46_[2014.10.21_20.18.49]

Codzienność w Inou Battle wa Nichijou-kei no Naka de przybiera postać serii epizodów: Andou trafia na dywanik u nauczycielki (przy okazji poznajemy jego wcale-nie-kolegę), w ramach zajęć sportowych ćwiczy z klubowymi koleżankami grę w tenisa, wreszcie zaś powrót po zapomniany Mroczny Notatnik staje się okazji do poznania bratniej duszy w osobie absolwenta liceum, do którego uczęszczają bohaterowie.

Po czym można odróżnić dobry scenariusz (i dobrego autora) od marnego? W zwykłych okolicznościach narzekałabym na zmarnowany odcinek, wypchany przypadkowymi scenkami i rozpaczliwymi próbami rozbawienia widza tylko po to, żeby zająć czym czas. W tym przypadku widać jakiś cel: przybliżenie postaci July’ego Andou. Podobnie jak jego klubowe koleżanki, nie jest zwykłym <wstaw tu widzu siebie> nijakim „bohaterem haremówki”. Po pierwsze, nie jest wcale taki głupi (na co wskazują jego wyniki w nauce), nawet jeśli nieco ekscentryczny. Po drugie, obserwuje swoje otoczenie i wyciąga całkiem rozsądne wnioski, zamiast upierać się, że będzie wszystkim pomagał ze względu na siłę przyjaźni. A że przy tym uwielbia się popisywać i marzyć na jawie o tym, jakim to nie jest ciemnym, mrocznym i niezwykłym władcą ciemności? W gruncie rzeczy to nie tyle reakcja obronna, co ucieczka od nudnej codzienności, w sumie nie taka trudna do zrozumienia.

Trzy odcinki wystarczą do wygłoszenia werdyktu: ta seria, przez wiele osób potraktowana lekceważąco jako „to samo, co zawsze, ziew, idziemy dalej” jest moim zdaniem jedną z najmocniejszych pozycji tego sezonu. Przy czym nie należy nastawiać się na przygodówkę z supermocami, a na anime, którego główną i podstawową zaletą są zaskakująco udane relacje między wyjątkowo sympatycznymi postaciami. Naprawdę warto spróbować – jeśli ktoś nie czuje się przekonany do założeń fabularnych, powinien dać szansę tej serii i sprawdzić, czy przypadkiem nie okaże się lepsza niż przypuszczał.

Leave a comment for: "Inou Battle wa Nichijou-kei no Naka – odcinek 3"

Tag Cloud