Layton Mystery Tanteisha ~Katri no Nazotoki File~- odcinek 3

Kolejna sprawa w agencji detektywistycznej Katri dotyczy zombi. A przynajmniej tak twierdzi nowa klientka, która jest przekonana, że jej niedawno zmarły mąż powrócił do życia i odwiedził ją jako nieumarły. Mężczyzna prowadził jakieś bliżej niesprecyzowane badania nad silnikami samochodowymi dla firmy Embly Products. Zginął tragicznie wraz ze współpracownikami podczas jednego z eksperymentów w pracy. Brzmi to cokolwiek podejrzanie i tak też uważają nasi bohaterowie. Dla Katri stanowi to jak zwykle fascynujący temat do śledztwa.

Okazuje się zresztą, że Noah jest wielkim fanem filmów o żywych trupach, aczkolwiek nie na tyle oddanym swojej pasji, by chcieć się z rzeczonymi zombi spotkać. Wszystkie tropy wszakże prowadzą na cmentarz, na którym chłopak będzie musiał spędzić najbliższą noc (rozkaz szefowej). Niestety, choć wydaje się to niemożliwe, zombi faktycznie się pojawiają… A może jednak cała ta sprawa ma drugie, wcale nie nadnaturalne, dno?

Trzeci odcinek był na razie zdecydowanie najsłabszy ze wszystkich przedstawionych do tej pory. Nie znaczy to na szczęście, że prezentował mierny poziom, ale w porównaniu z poprzednimi wypadł co najwyżej przeciętnie. Największą jego wadą okazało się naiwne rozwiązane, zupełnie inne od tego, co mogliśmy oglądać wcześniej. Tam za postępowaniem bohaterów kryły się jednak ciut poważniejsze problemy, które faktycznie pasowały do dorosłych ludzi. Tutaj tego zabrakło i nawet morał wydał mi się naciągany, czy też wręcz głupiutki. Liczę w każdym razie, że w dalszej części zobaczymy więcej historii pokroju pierwszych dwóch, niż tej najnowszej.

Mimo wszystko wciąż jest to kawał dobrego kina kryminalnego dla młodszych widzów. Zagadki nie są brutalne, lecz nie ma też mowy o wygładzaniu na siłę pewnych kwestii – ludzie naprawdę tu umierają i nie wszystko jest takie piękne, jak by się chciało. Z pewnością dużą zaletę stanowi główna bohaterka – energiczna i inteligentna Katri. Ma ona milion pomysłów na minutę i specyficzne poczucie humoru, tak że nie sposób jej nie lubić. Przyjemną odmianę stanowi również miejsce akcji, osadzona ona została bowiem nie w Japonii, ale w Londynie i to rzeczywiście rzutuje na klimat całości. Epizodyczna fabuła sprawia, że przyjemnie się to ogląda także z tygodniową przerwą między kolejnymi odcinkami. Myślę, że tytuł ten swobodnie mogę polecić wszystkim widzom spragnionym klasycznych opowieści detektywistycznych, których nie odstrasza fakt, że jest to anime przeznaczone wyraźne dla młodszego widza, a więc zawierające uproszczenia zarówno na poziomie graficznym, jak i fabularnym.

Leave a comment for: "Layton Mystery Tanteisha ~Katri no Nazotoki File~- odcinek 3"

Tag Cloud