Gaikotsu Shoten’in Honda-san – odcinek 1

Co wam przychodzi na myśl, kiedy myślicie o księgarni i o ludziach tam pracujących? Że są uprzejmi, sympatyczni, spokojni, płeć męska i żeńska musi nosić okulary, a praca jest nudna i monotonna. A przynajmniej tak myślał bohater, czyli Honda – chodzący szkielet.

 

Przede wszystkim –  największą grozę budzi wiadomość o ekranizacji kolejnej mangi. Trzeba zaplanować, ile sztuk na łebka sprzedawać (żeby ktoś nie kupił wszystkiego naraz), czy zamówić materiały dodatkowe itp. A w międzyczasie pomóc klientom kupić/polecić mangę, pogadać z obcokrajowcem (zgroza!) i poszukać „czegoś”. Czasami z różnych przyczyn się to nie udaje, bo akurat tej pozycji nie ma i nie będzie i trzeba poinformować zatroskanego ojca szukającego komiksu dla córeczki, że akurat tego typu doujinshi (z mackami) w sklepie nie mają. Ale trafiają się też klienci, którzy życzą sobie stosik ciężkich wydań specjalnych – i wtedy biedny szkielet musi to przytaszczyć, uważając, żeby mu kręgosłup nie pękł. Osobną natomiast kategorię stanowią fanki yaoi – taką, że aż doczekały się swojej połówki odcinka. Obserwujący przekrój przez prawie wszystkie typy dziewczyn, Honda zastanawia się nad popularnością nurtu i mierzy się z pytaniami klientek, którą mangę by polecił (nie znając oczywiście żadnej).

O fabule można powiedzieć tyle, że mamy osobnika pracującego w sklepie z mangami – nie wiemy, ile tam pracuje, ale wygląda, że niedawno, bowiem poziom zdziwienia zachowaniem klientów jest niewspółmiernie wysoki w stosunku do problemów. Animacja, a raczej pokaz slajdów, to osobna sprawa. Typowej animacji bowiem tu nie uświadczymy – mamy plansze ze szkieletem z różnych pozach, kilka rzutów na plan ogólny i całe stado plansz ze zróżnicowanymi wizualnie klientami, narysowanymi „nie po japońsku” – czyli bardziej realistycznie.

Chwilowo Honda-san można potraktować jako zbiór skeczy ze sklepu  z mangami, i nie sądzę, żeby zamieniło się to w coś innego – ot, można rzucić okiem.

Leave a comment for: "Gaikotsu Shoten’in Honda-san – odcinek 1"

Tag Cloud