HaruChika ~Haruta to Chika wa Seishun Suru~ – odcinek 1

[HorribleSubs]_Haruchika_-_01_[720p].mkv_snapshot_03.17_[2016.01.06_21.08.49]

Energiczna Chika okres gimnazjalny spędziła na treningach siatkarskich i kolejnych meczach. Biedne dziewczę ma poczucie, że straciło ważny fragment nastoletniego życia na zawsze, nic w zamian nie zyskując. Ale koniec z tym! Oto przed Chiką liceum, czyli cudowny okres, pełen miłosnych uniesień i wiecznych przyjaźni. Aby nie zaprzepaścić nadarzającej się okazji, bohaterka podejmuje ważną życiową decyzję – koniec z siatkówką! Dziewczęca, urocza i słodka panna musi przebywać w odpowiednim otoczeniu, by naprawdę rozkwitnąć i pokazać się światu od najlepszej strony, dlatego Chika wkracza na artystyczną ścieżkę i postanawia zostać flecistką w szkolnym klubie instrumentów dętych. Kiedy wydaje jej się, że zrobiła wspaniałe wrażenie na opiekunie klubu, młodym i przystojnym panu Kusakabe, na scenę wkracza od dawna niewidziany przyjaciel z dzieciństwa, bystry Haruto, który ujawnia jej diaboliczne małoletnie postępki oraz fakt, że tak naprawdę dziewczyna jest nadaktywną chłopczycą. Na szczęście uwaga nauczyciela i pozostałych członków klubu szybko skupia się na tajemniczej melodii, zapisanej na tablicy czerwoną farbą. Kto jest autorem wiadomości i dlaczego skierowano ją do pana Kusakabe?

[HorribleSubs]_Haruchika_-_01_[720p].mkv_snapshot_06.04_[2016.01.06_21.10.03] [HorribleSubs]_Haruchika_-_01_[720p].mkv_snapshot_17.00_[2016.01.06_21.15.20]

[HorribleSubs]_Haruchika_-_01_[720p].mkv_snapshot_07.28_[2016.01.06_21.12.49] [HorribleSubs]_Haruchika_-_01_[720p].mkv_snapshot_07.14_[2016.01.06_21.11.27]

Pierwszy odcinek HaruChika pozostawił mnie lekko zdezorientowaną – z jednej strony anime zapowiada się na bardzo sympatyczne okruchy życia z domieszką komedii, tylko ten kosmiczny trójkąt romantyczny nieco zbija mnie z tropu… Muszę przyznać, że duet protagonistów podbił moje serce i jestem ciekawa, jak potoczą się ich losy. Chika nie grzeszy bystrością, ale ma dużo zapału i widać, że naprawdę chce uczyć się grać na flecie – to naprawdę miła niespodzianka, ponieważ na początku byłam przekonana, że instrument to tylko fanaberia, środek, który ma sprawić, że wszyscy będą ją postrzegać jako dziewczęcą i śliczną. Haruto jest jej całkowitym przeciwieństwem, to chłopak rozsądny, spokojny i opanowany, w klubie gra na waltorni i widać, że ma talent muzyczny. Pierwszy odcinek sugeruje, że ta dwójka będzie toczyć zażarty bój o serce ukochanej osoby (oczywiście między kolejnymi próbami i zagadkami), ale jakoś nie bardzo chce mi się wierzyć, że fabuła faktycznie pójdzie w tym kierunku. Bardzo różnie może też być z zagadkami, szczerze mówiąc, byłam nastawiona na coś bardziej sensacyjnego, tymczasem pierwsza tajemnica była tylko pretekstem do przedstawienia postaci i trudno ją nazwać porywającą czy zaskakującą. To bynajmniej nie jest zarzut, gdyż pierwszy odcinek oglądało mi się bardzo dobrze. Widać, że twórcy nie przesadzają w żadną stronę, udział płci żeńskiej i męskiej w opowieści jest wyrównany, a czołówka podpowiada, że wkrótce do naszej małej gromadki dołączą kolejni ciekawi bohaterowie.

[HorribleSubs]_Haruchika_-_01_[720p].mkv_snapshot_06.19_[2016.01.06_21.10.23] [HorribleSubs]_Haruchika_-_01_[720p].mkv_snapshot_07.24_[2016.01.06_21.12.30]

Na razie mamy do czynienia z raczej klasyczną, ale bardzo sympatyczną i ciepłą szkolną opowiastką, ukazującą blaski i cienie licealnego życia z przymrużeniem oka. Najsłabiej wypada grafika, staranna, ale wyraźnie niskobudżetowa. Projekty postaci są ładne, dopracowane i różnorodne, jednak odrobinę drażniły mnie wielobarwne oczy, przywodzące na myśl bazyliszkowe ślepia Haruki z UtaPrince. Tła nie grzeszą indywidualizmem i detalem, ale też nie można ich nazwać brzydkimi. Animacja jest płynna, tyle że HaruChika z założenia jest serią statyczną, gdzie trudno o okazję do fajerwerków. Poza tym nie wiem, kto wpadł na chybiony pomysł fryzury heroiny – dziwacznie przycięte włosy, których pasma z przodu układają się w „macki”, nie dodają uroku całkiem ładnej Chice. Kolorystyka jest za to ładna, żywa, ale nie straszy nadmiarem mocnych, ostrych połączeń. Serię ogląda się dobrze, chociaż widz czuje, że to jeszcze nie to i ktoś poskąpił pieniędzy.

[HorribleSubs]_Haruchika_-_01_[720p].mkv_snapshot_15.07_[2016.01.06_21.15.03]

Cóż, pierwszy odcinek nastraja optymistycznie – historia wydaje się nieprzekombinowana i idealna na prawdziwe okruchy życia, bohaterowie są żywiołowi i przynajmniej na razie nie straszą schematycznością. Niezależnie od tego, czy anime skupi się na „tajemnicach”, czy na zajęciach muzycznych, ma szansę okazać się solidną porcją ciepła i doskonałą odtrutką po ciężkim dniu. Jestem zdecydowanie na tak i z zainteresowaniem czekam na drugi odcinek.

Comments on: "HaruChika ~Haruta to Chika wa Seishun Suru~ – odcinek 1" (1)

  1. No po pierwszych chwilach to mnie się cisnęło na usta, że to jakiś marny klon/parodia Hibike. No ale muszę przyznać, że jest to wszystko fajnie sklecone, że jak się przymknie oko na animacje i kreacje postaci to można to obejrzeć. A trójkącik mi się podoba, bo jest taki fajny, prosty, wręcz nie skomplikowany ;-)

Leave a comment for: "HaruChika ~Haruta to Chika wa Seishun Suru~ – odcinek 1"

Tag Cloud