Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu – odcinek 3

scene00301

Kikuhiko dzieli czas pomiędzy ćwiczenie rakugo a naukę szkolną. Chłopak ma wrażenie pogłębiania się przepaści pomiędzy nim a Hatsuhiko, który poświęca czas wyłącznie na doskonalenie swej sztuki. Nieustająca frustracja spowodowana własną niedoskonałością narasta. Sfrustrowany jest również Hatsutaro, jednak w jego przypadku przyczyny są zupełnie inne. W obliczu nadchodzące wojny rakugo popada w stagnację. Nikt nie myśli o rozrywkach, kiedy nie ma czym napełnić brzucha. Wkrótce Yuurakutei i Hatsutaro wyruszają na front, by nieść rozrywkę żołnierzom. Kikuhiko, jako kaleka, zostaje w cywilu. Chłopak ponownie czuje ból odrzucenia, jednak przyjmuje swój los z pokorą. Wraz z żoną mistrza udają się na prowincję.

W głowie bohatera pojawia się myśl, czy nie wykorzystać okazji i nie porzucić na dobre myśli o zawodowym snuciu opowieści, by wieść zwyczajne życie na wsi. Koniec końców jednak, czy to na skutek prawdziwej pasji, czy może przeniesienia nienazwanych uczuć do Hatsutaro,  próba odsunięcia rakugo okazuje się bezcelowa.

Okres wojny, naznaczony niepokojem o najbliższych i powolną utratą nadziei na ich powrót, upływa jak sen. Po kapitulacji następuje powrót do Tokio i dawnego życia, ale dopiero powrót weteranów daje początek prawdziwemu progresowi w życiu bohaterów. Kikuhiko i Hatsutaro usamodzielniają się i rozpoczynają karierę na własny rachunek. Odcinek zaś wieńczy pojawienie się tajemniczej Miyokichi. Czyżby na scenę wkroczyła femme fatale serii?

scene00401  scene01051

scene00151  scene01351

Odcinek zawiera wydarzenia z kilku lat i, prawem wspomnień, cechuje się pewną skrótowością, uwypuklając jedynie kluczowe motywy. Pokazano pierwsze, romantyczne w założeniu, relacje Kikuhiko z kobietami. Znajomości najpierw z Ochiyo, później z bezimienną dziewczyną poznaną na prowincji, powodowane po części ciekawością, po części prawdziwą sympatią, po części poszukiwaniem stabilizacji, są do cna platoniczne i kończą się za sprawą wojny. Samo rakugo odsuwa się nieco na drugi plan, stając się elementem świata przedstawionego. Nacisk położony jest przede wszystkim na próby odnalezienia się bohaterów w zmieniającej się rzeczywistości.

scene00801  scene02351
Jak do tej pory seria całkowicie spełnia pokładane w niej przeze mnie nadzieje i jeżeli, odpukać, nic się tragicznie nie popsuje w przyszłości, ma szansę zasłużyć na miano arcydzieła. Nie ma jednak co ukrywać, jest to produkcja adresowana do mitycznego dojrzałego widza. Niewątpliwie godna polecenia, ale wymagająca rozsmakowania się, zarówno w tematyce, jak i w sposobie prowadzenia fabuły.

Leave a comment for: "Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu – odcinek 3"