Berserk [2016] – odcinek 3

snapshot_14.37_[2016.07.16_10.19.02]

Zmęczoną i przerażoną Farnese Guts przywozi do opuszczonej posiadłości, do której dostępu bronią psy-zombi. Oczywiście nie są one dla Czarnego Szermierza szczególnym wyzwaniem, ale trzeba pamiętać, że Guts wciąż nie wyleczył jeszcze ran, a swoje też oberwał podczas pobytu w niewoli. Co więcej, ma ze sobą panienkę, której mimo wszystko nie chce chyba mieć na sumieniu. Ale od początku nasuwa się pytanie – po kiego czorta on ją tam przywiózł? Kiedy zaangażowany w walkę bohater odwraca na chwilę uwagę, Farnese ucieka, trafiając w korytarzach posiadłości na dziwnie zachowującego się mężczyznę. Dziewczyna dostrzega w nim szansę na wybawienie, ale czy to na pewno dobry pomysł?

snapshot_04.02_[2016.07.16_10.21.48]  snapshot_06.32_[2016.07.16_10.22.53]

Trzeci odcinek Berserka to pokazanie widzom tego, co w mandze prezentowały pierwsze tomy, czyli polowania Gutsa na Apostołów. Widzimy więc kogoś, kto dał się skusić Ręce Boga i uzyskał moc, a wraz z nią popadł w mordercze szaleństwo. Problem polega na tym, że mechanikę tego kontraktu najlepiej pokazywała historia Hrabiego, której w anime już pewnie nie zobaczymy. Tutaj, zamiast normalnej opowieści o przeszłości opiekuna psów, dostaliśmy kilka chaotyczny urywków. Natomiast walka Gutsa z nim nie jest ani szczególnie porywająca, ani ciekawa. O wiele ciekawsze jest to, co dzieje się potem…

Rola Farnese ogranicza się tu do bycia damą w opałach, ale trudno oczekiwać czegoś innego, zwłaszcza, że lata półnaga, ze związanymi rękoma. À propos nagości – nie tylko jej piersiom obcięto sutki, ale w jednej ze scen pojawia się Magiczny Czarny Pas Cenzury. Przyznam, że po serii takiej jak Berserk cenzury bym się nie spodziewał. No, ale jakoś trzeba nakłonić ludzi do kupna DVD i Blu-rayów, prawda? Dla mnie „hitem” odcinka były jednak sceny z opętanym koniem. Nie chcę być wróżką, ale nie wykluczam, że tak jak przez lata memem były kadry ze Stallionem z Words Worth, tak po tym odcinku tamten leciwy bądź co bądź motyw, ma szansę się doczekać godnego następcy. Acz trudno się oprzeć wrażeniu, że śmieszność tej sceny była absolutnie niezamierzona. Generalnie świecące się ślipia, tak konia, jak i wcześniej psów, wywoływały u mnie napad śmiechu.

snapshot_09.57_[2016.07.16_10.19.29]  snapshot_08.47_[2016.07.16_10.20.24]

Ten odcinek właściwie potwierdza, że oglądanie tej serii jest stratą czasu, zwłaszcza gdy ktoś nie miał do tej pory do czynienia z historią Gutsa. Do piachu wyrzucono potężny kawał historii i z odcinak na odcinek maleją widoki na to, aby jednak opowiedziano go w anime. Najwyraźniej założono, że każdy z widzów miał już styczność z kinówkami, które wyszły kilka lat temu, a które opowiedziały cała historię Drużyny Sokoła. W efekcie trudno nawet nazywać tę serię adaptacją Berserka, to raczej makieta protezy tejże, nie najlepiej ekranizująca pewien fragment całej opowieści.

snapshot_18.40_[2016.07.16_10.17.36]

Leave a comment for: "Berserk [2016] – odcinek 3"

Tag Cloud