Time Travel Shoujo – odcinek 2

Time_Travel_02_01

W drugim odcinku wraz z Mari widz poznaje dalsze fakty dotyczące magnetyzmu. Wytłumaczone zostaje, czym jest „dip circle” (o ile dobrze kojarzę to inklinator), czyli urządzenie służące do pomiaru kąta pomiędzy horyzontem a polem magnetycznym Ziemi, do czego służy, co robi i kto je wymyślił. Pokazane jest też doświadczenie z igłą  (namagnesowaną i nienamagnesowaną) i korkiem oraz sposób, w jaki można rozładować magnes, a także wyjaśnione, oczywiście w bardzo prosty sposób, w jaki sposób powstaje pole magnetyczne Ziemi (i nie, nie jest to spowodowane gigantycznym magnesem w środku…).

Time_Travel_02_03

Bohaterka przekonuje się też, że droga życiowa naukowca wcale nie jest usłana różami. Na przykładzie Giordano Bruno bez ogródek zostaje powiedziane, w jaki sposób i z jakich powodów kończyli ci naukowcy, których odkrycia nie zgadzały się z oficjalna linią Kościoła lub rządzących. I niestety, z przykrością należy stwierdzić, że pod pewnymi względami taki stan trwa do dziś.

Time_Travel_02_09

Time Travel Shoujo, jak widać, jest serią edukacyjną – w prosty sposób tłumaczy zagadnienia związane z magnetyzmem – i, co pojawi się w kolejnym odcinku, z elektrycznością. Dodatkowo zwracam uwagę, że po piosence końcowej jest coś w rodzaju Kącika Naukowego, gdzie są tłumaczone niektóre rzeczy.

Time_Travel_02_04

A kolejnym odcinku będzie Benjamin Franklin. Yay!

Leave a comment for: "Time Travel Shoujo – odcinek 2"