Shaman King [2021] – odcinek 3

Trzeci odcinek z głowy, tak więc yay or nay? Na pewno nowy Shaman King nie udaje niczego, czym nie jest. To staroszkolny, prostolinijny shounen, który w dużym stopniu (na razie ściśle) podąża za schematem „przeciwnik odcinka”. Narracyjnie jest to ograniczające, dla mnie osobiście zbyt „prosto między oczy”, ale… działa!

W trzecim odcinku widać to najlepiej. Pojawia się Anna, będąca ulubienicą wielu narzeczona You, która jako jedyna z bohaterów zdradza objawy kompetencji (a przydadzą się). Biedny You zostaje natychmiast zmuszony do trenowania zamiast obijania się (co też się przyda), po czym akcja przechodzi do całkiem przyjemnej scenki obyczajowej w kinie. W tymże momencie przechodzimy do rzeczonego przeciwnika odcinka w postaci siostry Rena, Jun, wraz jej nieumarłym wojownikiem, okazującym się aktorem ze starego filmu, który You i spółka właśnie widzieli (co za zbieg okoliczności!). Jeżeli chodzi o konstrukcję to wypada to wszystko bardzo, baaardzo elementarnie. Spotykamy nową postać, wszyscy idą do kina, wychodząc z kina spotykają nowego złego, no to się bijemy. Dużo w tym wszystkim też oczywiście górnolotnych deklaracji o potędze przyjaźni, itepe itede.

Pamiętam nawet ten wątek z czasów, gdy byłem w wieku grupy docelowej tej serii i wtedy fabuła robiła na mnie większe wrażenie, ale jakoś… dalej to działa? Historyjka jest prościutka, bohaterowie są prościutcy, ale też wszystko ma sens, jasne jest, kto co chce osiągnąć i co w tym celu robi. Jest to wszystko dobrze skonstruowane, innymi słowy (podobnie zresztą jak stara seria). Jest to też seria oszczędna, widać, że animacja walk jest często dość minimalistyczna (bądźmy mili), tła są, byleby były, z proporcjami bohaterów chwilami dzieją się dziwne rzeczy, przypomnijmy też o Mancie brzmiącym jak staruszka w każdej scenie… Podsumowując, bywa dość chropowato. Ale też mimo ograniczonych środków w wielu scenach widać autentyczne emocje i nie sposób nie poczuć sympatii do bohaterów. Masowej popularności pewnie ta seria nie zdobędzie, ale swoich amatorów powinna znaleźć.

Leave a comment for: "Shaman King [2021] – odcinek 3"