Blue Lock – odcinek 3

Jinpachi rozpoczyna następny etap selekcji najlepszego strzelca Japonii. Tym razem jest to turniej przypominający zasadami fazę grupową mistrzostw świata, z której dalej przejdą tylko dwie drużyny, które zdobędą najwięcej punktów. Pozostałe trzy wypadają z programu z małym wyjątkiem – najlepsi strzelcy z owych drużyn będą mieć jeszcze szansę. Co mają począć zawodnicy – postawić na zwycięstwo zespołu czy indywidualny wynik strzelecki? Dla większości wybór jest oczywisty, a zamiast gry w piłkę nożną zaczynamy obserwować niemal bójki na boisku o to, kto dorwie piłkę i strzeli gola.

Trzeci odcinek nie przynosi przełomu jakościowego. Drużyna głównego bohatera w zderzeniu z teoretycznie lepszą dostaje sromotny oklep na boisku po tym, jak zamiast grać w piłkę nożną, niemal każdy z graczy chce urządzić pokaz swojej wspaniałości. U przeciwników początkowo jest podobnie, ale znajduje się jeden gracz, który bierze na siebie ciężar odpowiedzialności, strzela gola i puff, tak powstaje zgrana drużyna, która stawia na zwycięstwo zespołowe, a nie zabawę w króla strzelców. Czy ma to sens? Oczywiście nie, ale zarówno Jinpachi, jak i Yoichi zaczynają przypisywać do tego głęboką filozofię, a hitem odcinka zostaje wywód o tym, jak to Japończycy są społecznie przystosowani do gry w baseball, gdzie każdy ma ściśle określoną rolę, a nie do gry w piłkę nożną, wymagającą indywidualizmu. W każdym razie zespół głównego bohatera znajduje się w niełatwej sytuacji i aby z niej wybrnąć, musi wygrywać kolejne mecze. Czy im się to uda? Nie wiem, nie bardzo mnie to też interesuje – tak bzdurnego anime o sporcie dawno nie widziałem. Każdemu zainteresowanemu gatunkiem odradzam dalszy seans, gdyż jest to najzwyklejsza w świecie strata czasu. Chyba że ktoś umie traktować to jak komedię o piłce nożnej, wtedy tak, może się całkiem nieźle ubawić.

Comments on: "Blue Lock – odcinek 3" (1)

  1. Ja myślę, że tego anime nie można traktować jako typowo sportowego, a bardziej jako shonen mangi, gdzie każdy zawodnik ma swoje ataki, które musi wykrzyczeć.

    Inaczej nie są się poważnie traktować anime, gdzie za przejaw jakiegoś geniuszu uznaje się tworzenie drużyny piłkarskiej składającej się z samych napastników.

Leave a comment for: "Blue Lock – odcinek 3"